René Hora

*1960

Studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v atelieru Kov a šperk, sklo v architektuře a glyptika u prof. Jozefa Soukupa ( 1980 – 1986). Na této škole působil později jako lektor a vedoucí šperkařské dílny. Zabývá se malbou, velkoplošným smaltem a zejména autorským šperkem v mnoha jeho podobách a materiálových obměnách. Svoje sochařsky pojaté šperky tvoří zejména z tepaného stříbra, acetátcelulózy. Ve svých brožích posouvá hranice šperkařského využití toho materiálu, včetně akcentace jeho optických vlastností. V sériích hliníkových šperků z poslední doby se vrací k ryteckému řemeslu a téměř grafickému zjednodušení motivů.
(katalog – výstava Zóna bez hranic)

He studied with Professor Josef Soukup in the Studio of Metal, Jewellery, Glas in Architecture and Glyptic Art at the Academy of Arts, Architecture and Design in Prague ( 1980 – 1986), and later Works as a lecturer and head of the jewellery workshop. He is concerned with painting, large-scale enamel work, and particularly studio jewellery produced in diverse forms and materials. His sculptural jewellery reces are largely made of wrought silver and cellulose acetate. Pushing the boundaries of this material, he accentuates its optical properties in his collection of brooches. His recent series of aluminium jewelery marks a return to engraving and to almou graphic simplifications of motifs.
(Catalog – Exhibition The Zone Without Borders)

Neobyčejnou přitažlivost má pro výtvarníky plast, který může získávat nejrůznější podobu podle zabarvení a stupně průsvitnosti, může imitovat jiné materiály a vzhledem ke svým vlastnostem nevyžaduje kombinaci s kovem nebo kameny. Všech těchto aspektů v maximální míře využívá René Hora a tvoří brože se vzhledem drobných objektů nebo miniaturních architektur. Průsvitná hmota se zlatými listry, světle růžové a temně fialové odstíny vystihují náladu námětu, který bývá vyjádřen neobvyklým názvem: Módní obzory, Listopadová loď, Ranní projížďka, Hřeben – hráz, Tančírna, Studna. Ačkoliv jsou brože přizpůsobeny k nošení, tato funkce je zcela podružná. Šperky Reného Hory jsou výtvarným dílem, které nevyžaduje spoluúčast člověka.
(Proměny českého šperku, Alena Křížová)

René Hora – svéráz českého šperku

Šperkařské dílo Reného Hory oslovuje svojí originalitou a urputným hledáním výtvarného postupu, který umožní nejpřesněji vyjádřit autorův záměr. Typickým rysem jeho tvorby jsou tedy odlišné techniky i materiály jednotlivých sérií šperků – vše je podřízeno vyjádření základní myšlenky. K tvorbě šperku přistupuje nikoliv jako designer, ale jako umělec, nezávislý, připravený objevovat a ochotný riskovat. Proto nezapadá do obvyklých kategorií a jeho práce sálají sugestivní silou.
Skládá své šperky do volných cyklů, ve kterých potom pozorný divák může vidět souvislosti a příběhy. Jeho brože jsou velkorysé a připomínají spíše sochy a bylo by jistě zajímavé vidět mnohé z nich v jiném, skutečně velkém měřítku.
A.H.